Dzisiaj policjanci włodawskiej „drogówki” prowadzą wzmożone działania na drogach pod nazwą „Pasy”. Funkcjonariusze podczas kontroli drogowych zwracają szczególną uwagę na to, czy kierujący i pasażerowie stosują pasy bezpieczeństwa oraz czy dzieci są przewożone w prawidłowy sposób. Przypominamy, że pasy to bardzo istotny czynnik wpływający na nasze bezpieczeństwo podczas podróży.

Dzisiaj od godz. 6.00 trwają działania „Pasy”, które realizują także policjanci włodawskiego Ruchu Drogowego. Mundurowi bacznie przyglądają się wszystkim kierującym oraz pasażerom szczególnie pod kątem stosowania pasów bezpieczeństwa. Podczas kontroli zwracają też szczególną uwagę na prawidłowy sposób przewożenia dzieci. Akcja potrwa do godz. 20.00.

Przypominamy, że pasy bezpieczeństwa to bardzo istotny element wpływający na bezpieczeństwo kierujących. Badania pokazują, że jeśli nie są zapięte to w przypadku wyrzucenia osoby przez przednią szybę samochodu, podczas uderzenia w przeszkodę, ryzyko odniesienia ciężkich obrażeń jest kilkadzieścia razy większe. Pasażerowie na tylnym siedzeniu są tak samo narażeni na poważne obrażenia jak z osoby siedzące z przodu samochodu. Ponadto, w razie wypadku stanowią oni poważne zagrożenie dla podróżujących z przodu pojazdu, ponieważ uderzają w nich z ogromna siłą. Tak samo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa są foteliki dla dzieci. Pamiętajmy, że rodzic nie jest w stanie utrzymać w rękach dziecka, które w momencie nieoczekiwanego uderzenia znacznie zwiększa swoją masę. Co więcej, w czasie wypadku, rodzic może przygnieść dziecko własnym ciałem zmniejszając jego szansę na przeżycie.

Za przewożenie dziecka poza fotelikiem grozi mandat karny w wysokości 150 zł oraz dodatkowo 6 punktów karnych. Jeżeli kierowca pomimo niezapięcia pasów przez pasażerów rozpocznie jazdę (bądź ją kontynuuje) wówczas, w czasie kontroli może otrzymać mandat w wysokości 100 zł oraz 4 punkty karne. Niezależnie od tego odpowiedzialność ponosi również pasażer, który może otrzymać mandat w wysokości 100 zł. Natomiast kierowcy, który podczas jazdy nie korzysta z pasów bezpieczeństwa grozi mandat karny w wysokości 100 zł i 2 punkty karne.

E.T.

0 0 głosów
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze