ROWERZYSTO, PODRÓŻUJ BEZPIECZNIE!

W związku z ostatnimi zdarzeniami drogowymi z udziałem rowerzystów na drogach powiatu poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady bezpieczeństwa dla tych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych.

Do wypadku z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego – doszło w Dołhobrodach. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika,że w piątek, ok. godz. 17:30
65-letnia rowerzysta, mieszkanka Włodawy wyjeżdżając z drogi gruntowej nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierującemu pojazdem m-ki Honda Accord, 24-latkowi z gm. Hanna. W efekcie doszło do zderzenia obydwu pojazdów, kobieta została zabrana do szpitala z obrażeniami ciała.

Policjanci wyjaśniają szczegółowo okoliczności tego wypadku i z uwagi na ostatnie zdarzenia drogowe z udzialem rowerzystów przypominaja zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się tym środkiem transportu.

Wybierając się w jakąkolwiek podróż jednośladem należy zadbać, aby nasz pojazd był sprawny technicznie i w pełni wyposażony. Przypominając, do obowiązkowego wyposażenia roweru należy: z przodu światło barwy żółtej lub białej, z tyłu światło barwy czerwonej, co najmniej jedno światło odblaskowe czerwone o kształcie innym niż trójkąt, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy i przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec. Kolejną dobrą zasadą jest używanie kasku podczas jazdy rowerem, a po zmroku dodatkowo kamizelki odblaskowej, zwłaszcza w terenie niezabudowanym. Podczas jazdy bezwględnie należy stosować się do przepisów ruchu drogowego.

Na ścieżce rowerowej :

  • Jeżeli na trasie, którą jedziemy jest wyznaczona ścieżka rowerowa to właśnie po niej każdy rowerzysta powinien się poruszać. Po ścieżce, tak jak na jezdni obowiązuje ruch prawostronny.
  • Na wszelkiego rodzaju przejazdach rowerowych należy zachować szczególną ostrożność i uważać na pojazdy znajdujące się w pobliżu.
  • Uważać na miejsca, gdzie znajdują się wyjazdy z posesji.

Na jezdni : 

  • Rowerzysta jadąc jezdnią jest zobowiązany do poruszania się wzdłuż jej prawej krawędzi.
  • Wykonując jakiekolwiek manewry należy je odpowiednio wcześnie zasygnalizować.

Zgodnie z przepisami rowerzysta nie może :

  • Przejeżdżać rowerem po przejściu dla pieszych (może przejeżdżać przez jezdnię tylko wtedy gdy jest wyznaczony przejazd, w innym wypadku powienien zejść z roweru i go przeprowadzić)
  • Jechać bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach.
  • Czepiać się innych pojazdów.
  • Rozmawiać przez telefon komórkowy wymagający trzymania w ręku.
  • Kierować pod działaniem alkoholu.

Kiedy na chodniku?

Po chodniku, zgodnie z przepisami, rowerzysta może się poruszać tylko wtedy kiedy na przyległej jezdni dopuszczono ruch pojazdów powyżej 50 km/h i nie wydzielono pasa dla rowerów, w przypadku złych warunków atmosferycznych (np. gdy jezdnia jest pokryta lodem) lub gdy pod opieką znajduje sie rowerzysta, który nie ukończył jeszcze 10 lat. Dodatkowym warunkiem jest fakt, że chodnik ma szerokość minimum 2 metry, a jadąc po chodniku rowerzysta ustepuje pierwszeństwa pieszemu.

Wybierając się w podróż rowerem pamietajmy o przestrzeganiu powyższych zasad oraz o zachowaniu wszelkiej ostrożności. Pamiętajmy, bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych!

E.T.

0 0 głosów
Oceń

Latest articles

Related articles

spot_img
0
proszę skomentuj.x