17 października w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie odbyła się konferencja NLab: Nevada-Lubelskie acceleration bridge. Nasze województwo gościło przedstawicieli stanu Nevada z gubernatorem Brianem Sandovalem na czele.

Województwo lubelskie wspólnie ze stanem Nevada od kilku lat realizuje działania, które mają na celu wzmocnienie współpracy gospodarczej oraz partnerskich relacji między regionami. Od dwóch lat, na mocy porozumienia, organizowane są dwustronne misje gospodarcze, w których uczestniczą przedstawiciele nauki, biznesu oraz administracji. Nevada to region, w którym inwestorzy mogą rozwijać swoje przedsiębiorstwa, czerpiąc korzyści z przyjaznego otoczenia dla biznesu, bliskości potencjalnych klientów i wykwalifikowanych pracowników. Z pewnością dzisiejsze spotkanie stało się inspiracją dla nowych inicjatyw, które już wkrótce będą wdrażane przy ścisłej współpracy z zespołem Biznes Lubelskie.

– Dziękuję gubernatorowi, że zechciał przyjechać do Polski, ale w sposób szczególny, że zechciał przyjechać do województwa lubelskiego. Mam nadzieję, że ten dzisiejszy dzień wpisze się i rozpocznie bardzo efektywną historię naszej współpracy, a wszystko to, co my zrobimy, na pewno zrobimy z myślą o tym, by naszym mieszkańcom żyło się lepiej – mówił marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Podczas spotkania podpisano list intencyjny, który rozpoczyna nowy rozdział we współpracy pomiędzy regionami. W najbliższych miesiącach powstaną szczegółowe założenia projektu skierowanego do aktywnych start’upów, które chciałyby wyjechać do Nevady i tam wziąć udział w autorskim programie akceleracyjnym. Na początku przyszłego roku wyłonionych zostanie ok. 30-40 przedsiębiorców, którzy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń i rozwoju swoich pomysłów pod okiem mentorów ze Stanów Zjednoczonych.

Podczas konferencji odbyło się pięć paneli dyskusyjnych, które tematycznie odpowiadały atrakcyjnym gospodarczo obszarom, które łączą stan Nevada i województwo lubelskie. Instytucje akceleracyjne, innowacyjne rolnictwo oraz technologie wodne, innowacje w obszarze gier, systemy autonomiczne czy fotonika – to tematy, które szczególnie interesują partnerskie regiony. Mamy nadzieję, że nasze firmy już wkrótce rozpoczną ścisłą współpracę z podmiotami z Nevady.

Transmisję z pierwszej części konferencji można znaleźć na kanale internetowym TvRzeczpospolita.

Ostatnim punktem programu było spotkanie na Zamku Lubelskim, gdzie przedstawiciele województwa lubelskiego zaprezentowali walory Lubelszczyzny oraz stolicy regionu. W ramach programu kulturalnego goście zwiedzili Kaplicę Trójcy Św., wystawę grafik i sztuki użytkowej Pablo Picassa, a także Stare Miasto w Lublinie.[justified_image_grid]

 

0 0 głosów
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze