🔴Festiwal folkloru powraca w pełnej krasie! (LIVE)

Jedna z najważniejszych imprez w regionie, która za sprawą pandemii i obostrzeń związanych ze strefą przygraniczną zniknęła na kilka lat z kalendarza imprez Włodawy, powraca w pełnej odsłonie. Wiemy już, że Festiwal Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem zaplanowano w terminie 10-13 lipca!

Wiadome jest, że głównym elementem składowym festiwalu jest zaproszenie do Włodawy zespołów z przeróżnych stron świata. Ostatnie lata nie były łatwe, by kontynuować tą piękną festiwalową tradycję kulturalną. Pandemia pokrzyżowała plany organizatorów, skutecznie ucinając temat już na starcie. Brak możliwości podróżowania, niemożność organizowania imprez, zakaz zgromadzeń, by przeciwdziałać wirusowi… Gdy ten odpuścił, pojawiły się kolejne obostrzenia, tym razem związane z wojną na Ukrainie.

W tym roku ten międzynarodowy festiwal 'muzycznych i tanecznych kapel ludowych tradycyjnie odbędzie się w lipcu, czyli w środku wakacyjnego sezonu turystycznego. Organizatorzy powracają do formuły uroczystej parady wszystkich uczestników festiwalu ulicami miasta. Podczas przemarszu artyści popisują się przed zebranymi mieszkańcami swoimi umiejętnościami muzycznymi i tanecznymi. Następnie reprezentacje najdalszych krajów świata przybywają do włodawskiego amfiteatru, na którego scenie odbywają się kolejno indywidualne występy i koncerty. Jest to przegląd kapel, a nie ich konkurs więc nie ma przyznawanych miejsc.

Podczas długiej historii festiwalu na scenie „muszli” wystąpiły zespoły z niemal wszystkich krajów świata. Łącznie przez 28 lat Włodawa gościła ponad 250 zespołów folklorystycznych. W tegorocznej 28 edycji wystąpią grupy z HISZPANII, MEKSYKU, GRUZJI, MACEDONII PÓŁNOCNEJ, BUŁGARII i oczywiście z POLSKI.

Oprócz popisów tanecznych Włodawski Dom Kultury zaprasza na koncerty kapel do wyremontowanego w ubiegłym roku kompleksu Czworoboku. Festiwal zakończy Koncert Galowy.

Organizatorem imprezy jest Włodawski Dom Kultury oraz Urząd Miejski we Włodawie. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Marszałek Senatu Rzeczypospolitej – Tomasz Grodzki oraz Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski. Gospodarzem Festiwalu jest włodawski Zespół Tańca Ludowego „POLESIE” pod kierownictwem Mirosława Megla.

ZADANIE W RAMACH PROGRAMU RZĄDOWEGO KULTURA LUDOWA I TRADYCYJNA

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY – PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU CELOWEGO

DZIEŃ 1 (poniedziałek) 10.07.2023

DZIEŃ 2 (wtorek) 11.07.2023

DZIEŃ 3 (środa) 12.07.2023

DZIEŃ 4 (czwartek) 13.07.2023

0 0 głosów
Oceń

Latest articles

Related articles

spot_img
0
proszę skomentuj.x