Zwracamy się z apelem do mieszkańców Włodawy i okolic, zarządców i administratorów nieruchomości o humanitarną postawę w stosunku do wolno żyjących kotów, w tym o aktywny i przyjazny udział w zapewnieniu im ochrony i opieki.

Prosimy o udostępnianie im ciepłych i suchych miejsc schronienie w budynkach, np. poprzez uchylenie, w okresie występowania niskich temperatur, okienek w piwnicach lub innych odpowiednich do tego pomieszczeniach. Takie postępowanie przyczyni się do ratowania tych zwierząt i pomoże im przeżyć zimę.

Koty wolno żyjące są zwierzętami nieudomowionymi, żyjącymi w miejskiej przestrzeni obok nas, lecz niezależnie od człowieka. Ustawa o ochronie zwierząt stanowi, że zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowej powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytowania. Pamiętać należy, że koty wolno żyjące są naszymi sprzymierzeńcami, gdyż ich obecność w miejskim ekosystemie zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni.

Jednocześnie przypominamy, że agresywne działania zmierzające do zmiany miejsca bytowania kotów wolno żyjących naruszają ich naturalne potrzeby życiowe, które są chronione prawem. Utrudnianie, zamykanie dostępu do dotychczasowych schronień jest formą znęcania się nad tymi zwierzętami.

Wyrażamy nadzieję, że realizacja niniejszego apelu spotka się z Państwa zrozumieniem i akceptacją.

Obowiązek pomocy wolno żyjącym kotom wynika z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.Zgodnie ze Światową Deklaracją Praw Zwierząt wszystkie zwierzęta rodzą się równe wobec życia i mają te same prawa do egzystencji. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. O ochronie zwierząt nakazuje humanitarnie traktować wszystkie zwierzęta, w tym również koty wolno żyjące – mówi o tym art.1.1. Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

1
Dodaj komentarz - bez rejestracji

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
januszRecent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
janusz
Gość
janusz

Zabraniając kotu włazić do garażu żeby srał i broił to znęcanie się? Może połapcie te koty i wysterylizujcie żeby sie nie rozmnażały na potęgę to problem po części zniknie, a nie jeszcze im pomagać sie rozmnażać, a pozniej problem bo biedne kotki nie przemyslały ze nie dostaną 500+ i nie będzie gdzie przezimować, chociaz taka zima to nie zima, to są zwierzęta i sobie poradzą. To wy się znęcacie nad ludzmi pisząc takie bzdety zrzucając winę na zwykłych ludzi, a milosnicy kociaczków nic nie robią by zaprzestać ich niekontrolowanego rozmnazania tylko biadolą.