Podsumowanie V Ogólnopolskiego Konkursu Pisania Ikon 2017 r.

0
371

Miało miejsce w dniu 6 października bieżącego roku na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie, która jest po raz kolejny partnerem organizatorów konkursu.

Organizatorami, również po raz kolejny był Zakład Karny we Włodawie wraz z kapelanem prawosławnym księdzem Jerzym Ignaciukiem. Patronat nad konkursem objął Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Lublinie płk Włodzimierz Jacek Głuch, który był obecny podczas tegorocznego podsumowania V Ogólnopolskiego Konkursu Pisania Ikon oraz Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Abel, Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski.

Podziękowania Dyrektora Generalnego Służby Więziennej za organizację konkursu na ręce Dyrektora Zakładu Karnego we Włodawie mjr Marka Abramowicza przekazał kpt. Mirosław Radliński, który reprezentował Centralny Zarząd Służby Więziennej. Wojewodę Lubelskiego reprezentował Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Andrzej Odyniec. W wernisażu udział wzięli również Burmistrz Miasta Włodawy – Wiesław Muszyński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Włodawskiego – Janusz Kloc, dyrektorzy jednostek penitencjarnych okręgu lubelskiego, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych, księża i kapelani oraz przedstawiciele lokalnych urzędów. Gospodarzem wystawy był Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie – mjr Marek Abramowicz, podsumowanie prowadziła kpt. Iwona Odyniec, pomysłodawczyni konkursu.

Przegląd rozpoczęto akcentem muzycznym i był to duet skrzypcowo – fortepianowy, Martyna Dyduch przy akompaniamencie fortepianowym Stefanii Werboweckiej. Gościnnie po raz kolejny wystąpił kameralny chór „Sacrum” z Lublina pod dyrekcją Angeliki Iwaniuk, który poprzez sakralną muzykę cerkiewną wprowadził gości w świat kultury prawosławnej.

W trakcie wernisażu wyświetlony został także film pokazujący bliżej obowiązki oraz zakres działania Służby Więziennej. Szeroki i ciekawy wykład na temat historii i znaczenia ikon przedstawił ks. Andrzej Pugacewicz z Białej Podlaskiej. Wśród nadesłanych prac I i III miejsce przypadło osadzonym z Zakładu Karnego we Włodawie, II miejsce komisja przyznała dla osadzonej z Zakładu Karnego w Krzywańcu. Wyróżniono dwie ikony – z Zakładu Karnego w Grudziądzu Nr 1 oraz z Zakładu Karnego w Strzelinie.

Warto wspomnieć, że Konkurs Pisania Ikon został w tym roku na stałe wpisany w repertuar Festiwalu Trzech Kultur, corocznej włodawskiej imprezy.

 

opracował: ppor. Daniel Pręciuk i st. kpr. Kamil Śledziński.

0 0 głosów
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze